Dnes a zajtra na Slovensku prebehne Noc európskej kinematografie 2019

04.12.2019

Podujatie Noc európskej kinematografie je oslavou najlepších európskych filmov. Jeho 2. ročník s bezplatným premietaním sa uskutoční od 2. do 6. decembra v kinách na celom území EÚ. Organizuje ho Komisia v rámci podprogramu MEDIA, ktorý patrí do programu Kreatívna Európa, a iniciatívy Europa Cinemas, ktorá je prvou sieťou kín zameraných na európske filmy. Ako úlohu si vytýčila spájať európskych filmárov, miestne kiná a EÚ s milovníkmi filmov v celej Európe.

Tento rok sa Noci európskej kinematografie zapojí 54 miest po celej Európe, čo je 20 miest viac ako minulý rok. Filmy si vybrali miestne kiná podľa záujmov a záľub svojich rôznych cieľových skupín. Premieta sa vyše 40 európskych filmov uvedených do kín v uplynulom roku, na ktoré plynula podpora z podprogramu MEDIA.

Na Slovensku sa v rámci podujatia bude dnes v Bratislave premietať film Forman vs. Forman v kine Lumière o 20:00 hod. Po projekcii sa uskutoční diskusia s filmovým kritikom Danielom Vadockým z českej produkčnej spoločnosti Negativ. Zajtra sa Noc európskej kinematografie presunie do Košíc, kde sa bude v kine Úsmev o 18:00 hod premietať film Pardón, nezastihli sme vás. Film príde uviesť britský multimediálny umelec a režisér Phil Collins. Špeciálnym hosťom večera bude europaslanec Martin Hojsík.