Eurokomisár M. Šefčovič sa stretne s americkým prezidentom D. Trumpom. Témou je strategická spolupráca v energetike.

13.05.2019

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič odcestoval do Washingtonu D.C., kde sa v utorok 14. mája 2019 stretne s prezidentom USA Donaldom Trumpom. Obaja sa spoločne - na palube Air Force One - presunú do mesta Hackberry v americkom štáte Louisiana, kde otvoria terminál na vývoz skvapalneného plynu (LNG) do Európy. Projekt Cameron LNG má prispieť k vyššej energetickej bezpečnosti Európskej únie vrátane Slovenska.

"Živo si pamätám, ako aj na Slovensku sme počas energetickej krízy v roku 2009 museli robiť ťažké rozhodnutia, či plyn pôjde domácnostiam, nemocniciam alebo priemyslu. Aj preto je energetická bezpečnosť medzi prioritami Energetickej únie, čo v praxi znamená, že každý členský štát musí mať prístup aspoň k trom rôznym zdrojom plynu. Bez skvapalneného plynu to nejde," povedal pred cestou M. Šefčovič, eurokomisár pre Energetickú úniu. Ako dodal: "EÚ a USA tvoria ideálny tandem, ideálnu dvojičku. Európa potrebuje viacero dodávateľov plynu, ktorí si budú navzájom konkurovať a ponúkať nám lepšie ceny. Spojené štáty sú zasa najväčší svetový producent plynu. Naša spolupráca má teda strategický význam."

Európska komisia chce, aby každý členský štát mohol nakupovať plyn priamo alebo nepriamo z niektorého LNG terminálu na území EÚ. Potrebnú infraštruktúru doteraz podporila sumou približne EUR 656 miliónov.

V súčasnosti EÚ dováža približne 72 bcm (miliárd kubických metrov) skvapalneného plynu. Vďaka infraštruktúre by však dokázala doviezť až 210 bcm, čo by pokrylo zhruba polovicu súčasnej spotreby plynu. Priestor na obchodnú spoluprácu je teda veľký.