Noc literatúry opäť zaplní ulice Bratislavy

21.05.2019

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku podporilo aj tohtoročný jedenásty ročník obľúbeného čitateľského maratónu Noc literatúry.

Miesta čítaní budú aj tento rok rozmanité: prejdeme sa uličkami Starého Mesta, najmä Baštovou a Zámočníckou, ale aj ďalšími. Väčšina miest čítaní sa nespája s literatúrou, ale s inými žánrami umenia. Bude sa čítať v divadle, v niekoľkých galériách, ale aj v opustených domoch, ktoré na svojich obyvateľov ešte len čakajú. Raritnou zastávkou bude starý model autobusu Mestskej hromadnej dopravy, pristavený v spodnej časti Námestia SNP.

Práve toto stanovište bude pod réžiou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Dielo jedného z víťazov Ceny EÚ za literatúru, B. Wellsa - Na konci samoty - bude predčítať herec David Hartl v historickom modeli autobusu Karosa ŠM 11, ktorý bude zaparkovaný na Nám. SNP 13 v Bratislave.

"Do tohto ročníka sme nominovali jedného z víťazov Ceny Európskej únie za literatúru, mladého nemeckého autora Benedicta Wellsa a jeho dielo Na konci samoty. Cieľom tejto ceny je poukázať na kreativitu a rôznorodé bohatstvo súčasnej európskej literatúry v oblasti fikcie a podporovať jej šírenie v rámci Európy, čo skvele napĺňa práve podujatie Noci literatúry," uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Noci literatúry sa zúčastní rekordných devätnásť ďalších slovenských miest - Banská a Považská Bystrica, Banská Štiavnica, Modra, Košice, Nitra, Senec, Trenčín, Trnava, Kežmarok, Žilina, Martin, Poprad Levice, Piešťany a Liptovský Mikuláš. Nováčikmi, ktorí sa k podujatiu pripojili až tento rok, sú Humenné, Petrovany pri Prešove a Nové Zámky. Okrem početných slovenských a českých miest sa na Noc literatúry môžu tešiť návštevníci takisto v Sofii, Budapešti, Amsterdame, New Yorku či Paríži a v desiatkach ďalších európskych miest.

Noc literatúry začne v stredu 21. mája 2019 o 18.00 hodine, posledné čítania budú o 22.00. Podrobnosti o podujatí nájdete na FB stránke Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku.