Prvého decembra 2019 začína mandát novej Európskej komisie pod taktovkou Ursuly von der Leyen

27.11.2019

Poznáme nové zloženie Európskej komisie, ktorú bude nasledujúcich 5 rokov historicky po prvýkrát viesť žena - Ursula von der Leyen.

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad k schváleniu novej Komisie uviedol: "Som rád, že hoci začíname s mesačným oneskorením, je to so silnou podporou Európskeho parlamentu. Práve dobrá, úzka spolupráca medzi inštitúciami bude medzi mojimi hlavnými úlohami a Ursula von der Leyen to podčiarkla hneď v úvode svojho vystúpenia. Mojou druhou prioritou bude, aby sme si nasadili strategické okuliare. Európa musí podchytiť kľúčové megatrendy a už teraz prijímať správne rozhodnutia, aby sme aj v roku 2030 zostali ťažkou váhou v silnejúcej globálnej konkurencii. Žijeme v dobe prelomových zmien - vezmime si digitálnu revolúciu alebo klimatické zmeny. Čas nevieme zastaviť. Ale vieme sa lepšie pripraviť na budúcnosť."

Novú Komisiu dnes odobril Európsky parlament, kde získala podporu väčšiny europoslancov (461). Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojom prejave vyzdvihla význam Nežnej revolúcie, ktorej 30-ročné výročie oslavujeme tento rok, citovala Václava Havla, poďakovala dosluhujúcemu predsedovi Komisie Jean-Claudovi Junckerovi za jeho oddanú prácu pre Európu, ako aj zrekapitulovala kľúčové priority novej Komisie a za ne zodpovedných komisárov. Veľký priestor vo svojom prejave venovala otázke meniacej sa klímy a potrebe zásadných opatrení na dosiahnutie klimatickej neutrálnosti v EÚ, rovnako sa však zamerala aj na témy ako digitalizácia, európsky rozpočet či migrácia. K brexitu nová predsedníčka Komisie uviedla: "Nech už nám budúcnosť prinesie čokoľvek, puto a priateľstvo medzi našimi národmi pretrvá."

Svoj prejav Ursula von der Leyen uzavrela slovami: "Čaká nás náročná cesta a neľahká úloha. Spolu to však môžeme dokázať. Berme si príklad z optimizmu a odhodlania, ktoré pred 30 rokmi viedli k pádu železnej opony. Aj dnes sa milióny Európanov angažujú preto, že je to správne. Pustime sa do práce, aby sme aj o 30 rokov mohli zvolať: Nech žije Európa, vive l'Europe, es lebe Europa, long live Europe!