Vyhlásenie podpredsedníčky Jourovej a komisára Reyndersa k Európskemu dňu spomienky na obete všetkých totalitných a autoritárskych režimov

21.08.2020

23. augusta, pred 81 rokmi, Pakt Molotov-Ribbentrop uvrhol Európu do tmy. Dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom rozdelila strednú a východnú Európu, čo viedlo k porušovaniu základných práv miliónov Európanov a vyžiadalo si životy ďalších miliónov. V spoločnom vyhlásení pred celoeurópskym dňom spomienky na obete všetkých totalitných a autoritárskych režimov 23. augusta to uviedla podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

"23. august je deň, ktorý prináša spomienky na túto strašnú minulosť, spomína na tých, ktorí trpeli v rukách totalitných a autoritárskych režimov na našom kontinente a vzdáva hold tým, ktorí bojovali za lepšiu budúcnosť. Sloboda nie je daná. Je to ťažko vyhraný spôsob života, ktorý by sme si mali každý deň vážiť. Túto slobodu sme si vybrali pri podpise našich európskych zmlúv - slobodu dôstojne žiť, vybrať si ako budeme riadiť naše národy a rozhodovať o vlastnej budúcnosti. Za týmito hodnotami si musíme naďalej pevne stáť," uviedli v spoločnom vyhlásení.

Celoeurópsky deň spomienok na obete všetkých totalitných a autoritárskych režimov sa oslavuje od roku 2009. Tento deň je príležitosťou na zachovanie spomienok ľudí, ktorí aj po skončení druhej svetovej vojny a po porážke nacistického režimu aj naďalej trpeli. Európske projekty, ktoré sa zaoberajú históriou totalitných režimov podporuje Európska komisia prostredníctvom programu Európa pre občanov.